Helovynas yra viena iš įdomiausių švenčių, kuri per šimtmečius evoliucionavo nuo religinių ritualų iki modernių kostiumų ir saldainių dalinimo. Ši šventė švenčiama daugelyje pasaulio šalių, tačiau jos prasmė ir tradicijos labai skiriasi.
Helovynas savo šaknis sieja su senovės keltų švente Samhain, kuri buvo švenčiama dabartinėje Airijoje, Škotijoje ir šiaurės Prancūzijoje. Keltų naujieji metai prasidėdavo lapkričio 1 d., o šventė, kuri prasidėdavo Naujųjų metų išvakarėse, būdavo rengiama keltų mirties viešpaties Samhaino garbei. Samhain simbolizavo metų laikų pasikeitimą iš šiltojo į šaltąjį periodą, taip pat buvo laikoma, kad tuo metu gyvųjų ir mirusiųjų pasauliai susilieja. Keltai tikėjo, kad tą naktį dvasios galėjo grįžti į žemę, todėl jie degino laužus, rengė ritualus ir aukodavo, kad apsisaugotų nuo piktųjų dvasių.
Samhain reiškė derliaus sezono pabaigą ir buvo svarbi šventė keltų kalendoriuje. Žmonės degino didelius laužus, rengėsi kostiumais, siekdami apsisaugoti nuo dvasių, o jų tradicijos tapo pagrindu tam, ką šiandien vadiname Helovynu.
Kai Romos imperija išplito į keltų žemes, daugelis vietinių tradicijų buvo adaptuotos ir integruotos į krikščionybę. Viena iš tokių tradicijų buvo Vėlių diena, kurią krikščionys švenčia lapkričio 1 d. Ji buvo įsteigta 7-ajame amžiuje kaip būdas pagerbti šventuosius ir kankinius. Lapkričio 2-oji tapo Visų Sielų diena, kai buvo meldžiamasi už mirusiuosius.
Helovynas (angl. All Hallows' Eve) išliko vakarėlių, kostiumų ir burtų naktimi, tačiau įgavo daugiau religinių reikšmių Europoje. Vis dėlto, per šimtmečius šventė evoliucionavo ir prarado daug savo religinio konteksto.
Helovyno tradicija išpopuliarėjo JAV 19-ajame amžiuje, kai airių ir škotų imigrantai atgabeno Samhain ir Vėlių dienos šventimo papročius į Ameriką. Čia Helovynas išsivystė į šventę, kurios pagrindinis akcentas tapo vaikai, pasipuošę kostiumais ir einantys nuo durų prie durų prašyti saldainių.
Trick-or-treat (pokštas arba saldainis) tradicija išplito 20-ajame amžiuje ir tapo pagrindiniu Helovyno bruožu, kurį mėgsta vaikai visame pasaulyje. Taip pat JAV išpopuliarėjo Helovyno vakarėliai, teminės dekoracijos ir baisių filmų vakarai.
Helovynas nebūtų pilnas be tinkamų dekoracijų. Moliūgai, vaiduokliai, skeletai, raganos ir voratinkliai, personažai, kaip Grafas Drakula, - tai tik kelios iš populiariausių dekoravimo idėjų. Štai keletas patarimų, kaip savo namus paversti Helovyno šventės centru:
Tradicinis moliūgų drožimas (jack-o'-lanterns) yra būtina Helovyno dalis. Išpjaustykite moliūgus įvairiais dizainais, nuo baisių veidų iki sudėtingų raštų, ir įdėkite viduje žvakes, kad sukurtumėte paslaptingą šviesos efektą.
Naudokite smilkalines, kurios ne tik skleis Jūsų pasirinktą kvapą, bet ir sukurs mistišką atmosferą. Nepamirškite ir LED žvakių, mirksinčių lempučių ir pan., kad Jūsų namai atrodytų paslaptingi ir mistiški. Šviesos ir dūmų žaidimai gali pabrėžti baugią Helovyno atmosferą.
Pakabinkite vaiduoklius ir skeletus ant durų, medžių ar langų, kad pasveikintumėte svečius su bauginančiais personažais. Kuo daugiau detalių pridėsite, tuo įspūdingesnė taps Jūsų dekoracija.
Naudokite dirbtinius voratinklius ir šikšnosparnius, kad sukurtumėte apleistų namų įspūdį. Jais lengva dekoruoti baldus, duris ir net langus.